Před vytvořením příspěvku musíte být přihlášeni.

Včerejší noční výpadek

Možná jste si včera večer všimli, že stránka nefungovala. Není to ale tak, že by nastal nějaký problém. Naopak, stránka do toho výpadku fungovala dobře. Nicméně jsem jí rozbil. 🙂

A nemusíte mít strach. Prostě jsem získal čas na to, abych provedl reinstall serveru. Stránka neběží na sdíleném hostingu, ale máme vlastní server. Přesněji Virtuální. Což sebou nese i to, že se musím o vše starat sám. Přestože tedy stránka fungovala, nebylo to úplně ono. Pár výpadků jsme už měli a i zpomalenost načítání stránek tu byla.


Takže co jsem provedl? Prostě jsem to smazal a znovu nainstaloval. Znovu a lépe.
Dřívější server Ubuntu 16.04 jsem povýšil na Ubuntu 18.04, díky čemuž máme i nejnovější verze PHP (7.2).
Pokud jde o webový server tak Apache2 jsem vyměnil za NGINX. Ten je menší, svižnější a tak dále. Ale hlavně jsme díky tomu dostali podporu http2. Ta funguje pro https a urychluje značně načítání webové stránky.

HTTPS a certifikát jsou už přes rok doménou letsecnryptu. Pouze byl certifikát vyměněný, ale on se mění každý 3 měsíce. A abych nezapomněl tak databáze MariaDB, která je forkem známější MySQL. Opět to nese sebou nárůst výkonu.

To vše jsem vážení zvládl za dvě hodiny a to ještě s tím, že hodinu a půl jsem řešil jeden problém, který se ukázal nakonec triviální na řešení 😀 . Nevadí. Chybami se člověk učí.

Ještě se může stát, že něco ne tak úplně bude funkční.  Ale zatím vše prošlo a prochází.

Někdo může mít problém s přihlášením - tady doporučuji aby si smazal Cache v prohlížeči. Je to proto, že je změněna úplně logika uložených dat na disku a oni si ti prohlížeči jaksi některé věci pamatují, aby vám to načítaly rychleji a pak jsou z toho zblbnutí a proto se dostanou do smičky.

Kdyby něco. Jsem na telefonu, tedy mailu 🙂